Skip to main content

Pověsti

10 duben 2022

O vzniku Teplice

Kategorie: Pověsti, Zobrazeno: 299

O vzniku Teplice

 Mezi Pěčíkovem a Petrůvkou, hned u silnice, vyvěrá podivný pramen. Voda v něm nikdy nezamrzá. I za nejkrutějších mrazů, kdy zamrzají všechny vody v okolí, i prudká říčka Třebůvka, zůstává povrch pramene prost ledu. Opravdu zvláštní pramen. Tráva v jeho okolí je po celý rok zelená a za největších mrazů vznáší se nad pramenem jemný závoj par, znamení to, že voda pramene je teplá. Odtud jeho název "Teplice". V době, kdy již všechny vody v okolí zamrzly, sletují se na hladinu "Teplice" hejna divokých kachen.

10 duben 2022

Lesní duch

Kategorie: Pověsti, Zobrazeno: 269

Lesní duch

 Před lety chodívali lidé ze Staré Rovně na práci v jiných dědinách a poněvadž chodili lesem, zažili často všelico podivného. Do práce vycházeli časně ráno, ba někdy přímo v noci, kdy byla všude tma, takže mnohdy ani neviděli na cestu. Jedna taková cesta vedla z Rovně k Vrážnému. Chodilo se po ní také do Jevíčka. Když šli z Rovně lesem, přicházeli na této cestě k jednomu místu, kde vždy vznikala náhle hrozná vichřice.

10 duben 2022

Noční mše

Kategorie: Pověsti, Zobrazeno: 250

Noční mše

 Pod lesem nade Lhotou, u cesty k Rovni, stojí kříž. U něho býval často spatřen kněz, který za světlých nebo polotmavých nocí sloužíval na tomto místě mši. Lidé, kteří v noci chodili touto cestou, jej mnohdy viděli docela zřetelně. Býval oděn v bohoslužebné roucho, ale nikdy ho nikdo nedoprovázel. Nechodil s ním ministrant ani kostelník, byl vždy sám a sám.

10 duben 2022

Obrázek u Rovně

Kategorie: Pověsti, Zobrazeno: 241

Obrázek u Rovně

 Dobří a zlí lidé bývali odjakživa. Mýlí se ten, kdo si myslí, že za starých časů byli všichni lidé jen dobří a že beze zbytku platilo dané slovo nad zákon. Svědčil o tom také obrázek, který visel na smrku při lesní cestě z Vranové Lhoty do Nové Rovně. Byl prý na něm namalovaný člověk s vyvalenýma očima, jak klečí u potoka s rukama až po lokte od krve, zatímco opodál leží bezvládné lidské tělo.

10 duben 2022

U zabitého

Kategorie: Pověsti, Zobrazeno: 261

 V "Rovenském dolu" na pokraji lesa, zvaného "Pušné" býval na stromě u cesty obrázek. Říkalo se tam "U zabitého".Pověst vypráví o tragické události, která se zde stala: Na Dvorku (v Nové Rovni) čp. 15, žil před sto lety bylinkář Karel Švec. Měl přízvisko "Drábíček". Postavil si na zahradě dřevěný domek a v něm konal různé "doktorské" pokusy. Vařil léčivé bylinky, vyvařoval kůru ze stromů, dělal mastičky, vyráběl silici a terpentýn.

[12 3 4  >>