Skip to main content

07 březen 2023

Zámek Moravská Třebová

Kategorie: Moravská Třebová, Zobrazeno: 315

Renesanční perla České republiky

Zámek Moravská Třebová

 Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České Republice. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily, tehdy moderní, renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři pozdně renesanční křídla podle plánů italských stavitelů.

Ty patří k nejhodnotnějším manýristickým památkám nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění. Kromě tradičních expozic si v Moravské Třebové můžete prohlédnout středověkou mučírnu nebo alchymistickou laboratoř.

Expozice vás seznámí s praktikami práva útrpného a nová expozice Alchymistická laboratoř mistra Bonaciny vás zavede do laboratoře astrologa, alchymisty a dvorního lékaře pána moravskotřebovského zámku Ladislava Velena ze Žerotína. Nahlédněte do tajemství elixíru života nebo kamene mudrců.

Prohlídkové okruhy

Poklady Moravské Třebové: prohlídkový okruh věnovaný historii, životu a zvykům šlechty na zámku v Moravské Třebové.

Středověká mučírna a alchymistická laboratoř: expozice pojednávající o vývoji tortury a alchymistické vědy v Čechách.

Jak se žilo na venkově: expozice ilustrující životní podmínky v prostředí přilehlých vesnic regionu.

Geologické zajímavosti Moravské Třebové: expozice věnovaná geologickým nálezům a hornictví na Moravskotřebovsku.

Expozice ve věži

Od roku 2022 jsou zájemcům zpřístupněny dvě místnosti ve věži renesančního zámku v Moravské Třebové. Expozice je zaměřena na šlechtice Ladislava Velena ze Žerotína, který byl významným vlastníkem panství. Stálá výstava je zařazena do prohlídkové trasy "Poklady Moravské Třebové". V horní části věže uvidíte ložnici a pracovnu Ladislava Velena ze Žerotína. Ve spodním patře věže se nachází interaktivní část, kde se lze seznámit s vývojem moravskotřebovského panství a jeho držiteli kolem roku 1620.

Zdroj: Kudy z nudy

Hodnocení

0.0/5 hodnocení (0 voleb)