Skip to main content

07 březen 2023

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kategorie: Moravská Třebová, Zobrazeno: 223

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Moravské Třebové se nachází na místě raně gotické stavby ze 13. stol. Kostel byl na konci 15. stol. obklopen hřbitovem a okolo něj se nacházely kaple sv. Antonína a sv. Markéty, které později zanikly. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch.

Interiér kostela zdobí sochařská výzdoba od místního sochaře Jiřího Pacáka, který byl žákem Matyáše Brauna. Cennými jsou zde fresky od Tadeáše Suppera a jeho syna F.K.Sylvestra Suppera.

Kostel byl poničen při několika velkých požárech. Nejprve roku 1541, po Kostelkterém byl obnoven v renesančním stylu Václavem z Boskovic. Roku 1572 byla k severnímu průčelí přistavěna věž, která byla v následujících letech zvýšena a doplněna o otevřenou galerií. Věž byla v té době obývána hlásným. Roku 1726 postihl kostel další ničivý požár, při kterém se věž zřítila a prorazila klenbu kostela, který byl požárem téměř zničen. Kostel nechal obnovit v raně barokním stylu Josef Jan Adam z Liechtensteina, a to architektem A.M.N. Beduzzim, následovníkem architekta Domenica Martinelliho. Následná obnova kostela pak trvala do roku 1729.

Roku 1767 byla postavena Loretánská kaple. Roku 1844 kostel opět vyhořel a po dobu tří měsíců byl bez střechy, díky čemuž došlo k poškození některých fresek. Část jich byla přemalována, jiné již nebyly obnoveny. Fresky byly restaurovány mezi oběma světovými válkami.

Zdroj: Kudy z nudy

Hodnocení

0.0/5 hodnocení (0 voleb)

Napsat komentář

Komentujete jako host.