Skip to main content

12 březen 2023

Křížový vrch

Kategorie: Moravská Třebová, Zobrazeno: 171

Hřbitovní kostel Povýšení sv. Kříže

Křížový vrch

Původní hřbitov v Moravské Třebové se nacházel u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch, kde se dnes nachází také křížová cesta.

Kostel Povýšení sv. Kříže vznikl na začátku 16. století. Dnešní pozdněgotická podoba je výsledkem radikální přestavby, kterou v letech 1602-03 provedl stavitel Ondřej Balzer. Nad vchodem je umístěn znak Moravské Třebové a erby tehdejšího majitele panství Ladislava Velena ze Žerotína a jeho ženy Bohunky z Kunovic.

Kostel sloužil jako místo, kde zdejší měšťané pohřbívali mrtvé. Na zdi a na podlaze je možné si prohlédnout náhrobní kameny bohatých rodin. Také v lapidáriu zřízeném z empírové márnice je umístěna řada pozoruhodných renesančních náhrobků z přelomu 16. a 17. století. Jedná se převážně o náhrobky evangelíků, které byly v době rekatolizace po Bílé Hoře odstraňovány a použity k vydláždění kostela. Na hřbitově se nachází i řada hrobů ruských emigrantů, převážně z řad šlechty, kteří působili v letech 1922–35 v ruském gymnáziu ve městě.

Ke hřbitovu vedly z města tzv. Schody mrtvých s renesančním portálem z roku 1575. Na vrcholu Křížového vrchu se nachází sousoší Kalvárie od místního sochaře Jiřího Pacáka, který byl žákem Matyáše Brauna.

Zdroj: Kudy z nudy

Hodnocení

0.0/5 hodnocení (0 voleb)

Napsat komentář

Komentujete jako host.