Skip to main content

17 leden 2024

Osada Mařín s rumpálovou studnou

Kategorie: Jevíčko, Zobrazeno: 32

Kam na výlet v Jevíčku

Osada Mařín s rumpálovou studnou

Osada Mařín leží mezi Zadním Arnoštovem a Křenovem na Svitavsku. V osadě najdete dřevěnou zvonici a studnu hlubokou 70 m. Nedaleko osady jsou i dobře patrné zbytky staroslovanského hradiště.

Osada Mařín (dříve Mariendorf) leží v nadmořské výšce 525 metrů východně od staroslovanského hradiště. Vznikla v roce 1790 parcelací vrchnostenského dvora Lichtenštejnů v Zadním Arnoštově. Podmínkou rozprodeje pozemků bylo zajištění zdroje pitné vody. Proto se toho roku začala kopat obecní studna, dokončená roku 1793, kdy nabyli svých pozemků i první osadníci.
 
Kníže Alois Liechtenstein z Moravské Třebové připravil novým obyvatelům přímo knížecí podmínky: prvních čtrnáct osadníků dostalo 17.19 arů stavebního místa na domek se zahrádkou. K tomu 138,64 arů zemědělské půdy, do nájmu k tomu 155,15 arů a 11,83 arů společných pastvin. Později stavěné domky dostaly pouze stavební místo se zahrádkou 7,19 arů. Celkem měla devatenáct domů.
 

Unikátní mařínská studna

Rumpálové dvouosé zařízení nad 70 metrů hlubokou studnou, jediným zdrojem pitné vody od roku 1792. Mařínská studna je hluboká sedmdesát metrů a řadí se tak mezi největší studny v České republice. Z větší části je studna sekaná ve skále. Vodu lidé vytahovali džbery pomocí robustního dvouosého rumpálového soustrojí. Prvně se soukolí uvádělo do pohybu otáčením dřevěného kola s úchytkami. Dřevěné palce horního kola zapadaly do vysekaných otvorů dolní osy. Bezpečnost jednotlivých součástí zabezpečovalo šest obručí.
 
Hloubka studny byla v roce 1792 přibližně 30 metrů a pro častý nedostatek vody byla roku 1824 dále prohlubována na současných asi 68,5 metrů. Do hloubky 30 metrů je vyzděna lomovým kamenem, její hlubší část je ražena ve skále.

Zdroj: Kudy z nudy

Hodnocení

0.0/5 hodnocení (0 voleb)

Napsat komentář

Komentujete jako host.